OEM Customization 19 Inch DC DC Converters RCT2000D Series Input 48vdc Output 24vdc 720w D40-18-14
Beijing Ding Ding Future Technology Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Custom -made
Model Number : D40-11-18
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1pcs
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 3000 pieces per month
Delivery Time : 1-2 weeks
Packaging Details : wooden cartons
Model : D40-11-18
Rated Voltage (Vdc) : 220Vdc/220VAC
DC Input Current : 9.09A
Output Rated Voltage : 48VDC
Voltage ADJ. Range : 42~59VDC
Output Capacity : 2000W
Rated Output Current : 0~40A
Over Load Protection : Iout_Max±0.5A
Over Voltage Protection : 60VDC
Short Circuit Protection : Aviailable
Contact Now
In mission-critical landscapes where safety is non-negotiable—from life-saving medical suites to high-stakes aerospace systems—the RCT2000D Series isn’t just compliant—it’s a fortress of certification-driven reliability. These converters are meticulously engineered to wear the world’s most stringent safety badges: UL 60950-1 for IT equipment, EN 62368-1 for next-gen electronic safety, and IEC 60601-1 for medical devices, each certification a testament to their ability to withstand voltage surges (2kV reinforced insulation), thermal extremes, and catastrophic failure scenarios.
Technical Parameter
Technical Data
D40-11-18
INPUT
Voltage Range
179~275Vdc/170~270VAC
Rated Voltage (Vdc)
220Vdc/220VAC
Input Current
9.09A
OUTPUT
Rated Voltage
48VDC
Voltage ADJ. Range
42~59VDC
Output Capacity
2000W
Rated Output Current
0~40A
Float Chg Voltage ADJ.Range
42V~58VDC
Equ. Chg Voltage ADJ.Range
42V~58VDC
Output Voltage Protection point
60Vdc±1V
Output Over Current Protection Point
±5%
Ripple & Noise(Max)
200mVp-p
Peak—peak noise
≤150mV
Voltage Tolerange
±1%
Line/Load Regulation
±0.5%
COMMUNICATION
Modbus RTU
Rs485
Dry Contact
Out Fail,Output Voltage Fail, TEMP Fail, Battery Fail.
PROTECTIVE FEATURE
Over Load Protection
Iout_Max±0.5A
Protection Type: Constant Current Limiting
Over Voltage Protection
60VDC
Protection Type:Shut Down O/P V.
Recovery Automatically after 60s
Over Temperaure Protection
85±5℃ Detect on Heatsink of Poer Transistor
Protection type:shut Down O/P V, Recovery after Temp. Normal Temp.
Short Circuit Protection
Aviailable
ENVIRONMENT
Operating Temp./Humidity
-20 ~ + 45℃/ 20~90% RH non- Condensing
Storage TEMP./Humidity
-40~+85℃/10~95%
Cooling
Temperature control wind cooling ,Side to Side airflow
MTBF
>10,000 hours
SAFETY
Withst and Voltage
I/P-O/P:1.5KVAC I/P-FG: 0.5KVDC O/P-FG: 0.5KVDC
Solation Resistance
I/P-O/P, I/P-FG, O/P-FG:100M Ohms/500VDC / 25°C / 70% RH